خانهاخبار۴۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز خراسان شمالی بسته می شود

۴۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز خراسان شمالی بسته می شود

۴۰۰۰ حلقه چاه غیرمجاز خراسان شمالی بسته می شود

​استاندار خراسان شمالی گفت: چهار هزار حلقه چاه غیرمجاز آب کشاورزی تا سال ۱۴۰۰ در این استان بسته می شود و در مرحله بعد هم باید از برداشت غیرمجاز آب در چاه های مجاز جلوگیری شود.

به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدرضا صالحی در چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: در مرحله سوم هم باید در پروانه های موجود تعدیل ایجاد کنیم که شامل حال کسانی خواهد شد که صرفه جویی نمی‌کنند.

وی گفت: بهره وری آب در بخش کشاورزی استان در دولت تدبیر و امید از ۳۷ درصد به ۴۲ درصد رسیده است و تا پایان دولت یعنی سال ۱۴۰۰ به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت که این افزایش بهره وری در مصرف بهینه آب بسیار موثر است.

وی با بیان این نکته که سازگاری با کم آبی باید در مسیر تصمیمات و برنامه های دولت انجام شود، بر اولویت بندی برنامه های شورای حفاظت از منابع آب تاکید کرد و در تشریح این اولویت ها گفت: برنامه سازگاری با کم آبی در دست اقدام است و قدم به قدم در راستای تدوین این برنامه حرکت خواهیم کرد.

استاندار خراسان شمالی بازنگری در استقرار صنایع با مصرف آب بالا و اهتمام و جدیت هر چه بیشتر آحاد مردم در صرفه جویی را خواستار شد و افزود: باید برای کسانی که مصرف بهینه و بهره وری خوب دارند هم پاداش درنظر گرفت.

وی در بخش دیگر سخنان خود بر احیای قنوات نیز تاکید کرد و افزود: احیای این منباع آبی نباید به چاه های موجود آسیب برساند و این در حالیست که در قانون برنامه ششم توسعه نیز بر حفظ و احیای قنوات تاکید شده است.

صالحی اظهار کرد: کشت برنج بنا به دستور دولت به دلیل مصرف زیاد آب در این استان ممنوع است و برخورد قانونی لازم انجام می گیرد و کشاورزانی که با این سیاست همراه نباشند، باید بدانند که در این راستا هیچ حمایتی از سوی دولت انجام نمی شود.

وی در خصوص صنایع پرآب طلب نیز بیان کرد: این گونه واحدهای تولیدی شامل صنایعی می شود که مصرف بیش از ۲۵ مترمکعب در شبانه روز را دارند و باید روند مصرف در این صنایع تعدیل شود و در مسیر سازگاری با کم آبی قدم بردارند اما این بدان معنا نیست که در تمام نقاط مصرف آب کمتر شود بلکه باید در مسیر سازگاری قرار گیرد.

وی همچنین بر تضمین مستمر کیفیت آب شرب مصرفی مردم در شهرها و روستاهای استان تاکید کرد و گفت: حفظ سلامت مردم در اولویت دستگاه های متولی قرار گیرد.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

6 − 6 =