خانهاخبارنجات کشف رود معطل اقدام دولت!

نجات کشف رود معطل اقدام دولت!

نجات کشف رود معطل اقدام دولت!

«استاندار پیگیر اختصاص بودجه کشف رود است و طی رایزنی با معاون رئیس جمهور و وزارت نیرو، در حال پیگیری اختصاص بودجه به کشف رود هستیم»؛ این خبری است که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در واکنش به پرداخت نشدن ریالی از اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومانی مصوبه سفر رئیس جمهور برای سامان دهی کشف رود در سال ۹۶ و در پی آن اعلام متوقف شدن سامان دهی کشف رود از سوی دبیر کارگروه نجات کشف رود، می دهد.
به گزارش «خراسان رضوی»، پانزدهم فروردین ماه امسال، گزارشی با عنوان «سامان دهی کشف رود متوقف شد!» در همین صفحه منتشر شد و در آن، دبیر کارگروه نجات کشف رود خبر تلخ توقف طرح سامان دهی کشف رود به دلیل پرداخت نشدن اعتبارات ملی را اعلام و تاکید کرد پرداخت نشدن اعتبارات، نگرانی برگشت وضعیت کشف رود به قبل از سامان دهی را تشدید می کند.
مصوبه سفر ریاست جمهوری که کامل اجرا نشد
اما اکنون این سوال مطرح می شود با توجه به هشدار دبیرکارگروه نجات کشف رود درباره خطر بازگشت شرایط این منطقه به گذشته، مسئولان استان چه راهکاری را در پیش خواهند گرفت؟ رضا جمشیدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان درباره پیگیری ها برای اختصاص بودجه به کشف رود و جلوگیری از توقف طرح سامان دهی این منطقه به «خراسان رضوی» می گوید: بر اساس یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به مشهد، مقرر شد مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان طی مدت سه سال برای سامان دهی کشف رود به استان اختصاص داده شود که این مصوبه یکی از معدود مصوباتی است که  کامل اجرا نشده است. وی می افزاید: انتهای سال ۹۵، رقم قابل توجهی از این محل به استان تخصیص یافت اما همان هم به صورت کامل پرداخت نشد.
امکان پرداخت اعتبار از محل شورای برنامه ریزی استان را نداریم
وی با بیان این که پرداخت این مبلغ از محل اعتبارات استانی امکان پذیر نیست، می گوید: ما در استان امکان تخصیص بودجه برای سامان دهی کشف رود را از طریق شورای برنامه ریزی استان نداریم، هرچند کمک های خیلی کمی را از طریق برخی دستگاه ها انجام داده ایم اما اصل موضوع تعهد ۱۶۰ میلیارد تومانی باید از طریق اعتبارات ملی و قانون بودجه تامین اعتبار شود.
وی می افزاید: سهم اعتبارات استان ها در مجموع کل اعتبارات عمرانی کشور، حدود ۳۰ درصد است از این رو به طور معمول ۷۰ درصد مسائل از محل اعتبارات ملی تامین می شود که  اعتبارمورد نیاز سامان دهی کشف رود نیز باید از منابع ملی تامین می شد که مصوبه اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان در سفر هیئت دولت به همین منظور بود که متاسفانه کامل اجرایی نشد.
پیگیری بودجه از سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نیرو
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان این که پیگیری های زیادی برای اختصاص بودجه از این محل انجام شده است، یادآور می شود: برای دریافت بودجه از محل ۱۶۰ میلیارد تومان درجلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که با حضور آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، این موضوع مطرح و پیگیری شد.
جمشیدی می افزاید: استاندار، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و همچنین آب منطقه ای استان، پیگیری های زیادی برای دریافت اعتبار از محل ۱۶۰ میلیارد تومان برای سامان دهی کشف رود داشته اند. وی می گوید: اکنون نیز استاندار، آب منطقه ای و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به شدت از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نیرو پیگیر اختصاص بودجه برای سامان دهی کشف رود هستند.
جمشیدی با بیان این که آن ها نیز نگفته اند تعهد را قبول نداریم و پرداخت نمی کنیم، اظهار می کند: همیشه بحث محدودیت ها و اولویت ها مطرح بوده است اما به هرحال اکنون هم ما از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور و هم آب منطقه ای از طریق وزارت نیرو، پیگیر اختصاص بودجه از محل مصوبه ۱۶۰ میلیارد تومانی سفر رئیس جمهور به مشهد هستیم.
وی می گوید: با توجه به پیگیری های در حال انجام، به دریافت بودجه از این محل امیدوار هستیم تا روند سامان دهی کشف رود متوقف نشود.
۶۰۰ هکتار از اراضی کشف رود در انتظار آزاد سازی
در ادامه برای بررسی میزان پیشرفت طرح سامان دهی کشف رود و باقی مانده این طرح با دبیر کارگروه نجات کشف رود گفت و گو می کنیم. علیمیرزایی با تقدیر از پیگیری های «خراسان رضوی» درباره سرنوشت طرح سامان دهی کشف رود، می گوید: تا کنون ۷۶ کیلومتر شامل ۱۵۰۰ هکتار از اراضی کشف رود آزاد سازی و بازگشایی شده و درحاشیه کشف رود نیز ۱۵۰ کیلومتر راه دسترسی با ۶۰ پل گذر ایجاد شده است.
وی می افزاید: اما هم اکنون ۳۰ کیلومتر شامل ۶۰۰ هکتار از اراضی کشف رود نیاز به سامان دهی، رفع تصرف، آزاد سازی، احداث جاده دسترسی، ایجاد ساختمان های گشت و نظارت، ایجاد خط انتقال پساب تصفیه شده به غرب مشهد برای خشکاندن فاضلاب های تانکری درکشف رود و ایجاد تصفیه خانه در اولنگ برای جلوگیری از آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب دارد که اگر این اقدامات انجام نشود، شرایط کشف رود به حالت قبل بازخواهد گشت.
فقط ۱۴میلیارد از ۱۶۰میلیارد اختصاص یافته است
علیمیرزایی همچنین در پاسخ به این سوال که تا کنون چه میزان از بودجه ۱۶۰ میلیارد تومانی مصوبه سفر رئیس جمهور به مشهد برای سامان دهی و احیای کشف رود محقق شده است، می گوید: سال ۹۵ به کل دستگاه های فعال در سامان دهی کشف رود از این محل، تنها ۱۴ میلیارد تومان پرداخت شد، سال ۹۶ صفر ریال و در مجموع طی سه سال فقط ۱۴ میلیارد تومان از محل مصوبه ۱۶۰ میلیارد تومانی محقق شده است، درحالی که قرار بود طی این مدت، تمامی ۱۶۰ میلیاردتومان برای سامان دهی و احیای کشف رود پرداخت شود.
منبع: روزنامه خراسان
به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

2 × یک =