خانهاخباراجرای ۲ پروژه دیوار سبز خارجی بر اساس اصول پایدار در دانشگاه فردوسی

اجرای ۲ پروژه دیوار سبز خارجی بر اساس اصول پایدار در دانشگاه فردوسی

اجرای ۲ پروژه دیوار سبز خارجی بر اساس اصول پایدار در دانشگاه فردوسی

اجرای دو پروژه دیوار سبز خارجی بر اساس اصول پایدار (Sustainability)، توسط عضو هیأت علمی گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رسید.

نتایج حاصل از این پروژه‌ها می‌تواند پیامدهای مؤثری را در دستیابی به دیوار سبز پایدار با حداقل نهاده‌ها و حداکثر عملکرد در شرایط اقلیم خشک و نیمه‎خشک شهر مشهد و افزایش سرانه فضای سبز در شرایط کمبود فضا در کلان شهرهای ایران به ارمغان آورد.

این پژوهش‌ها با تلاش دکتر فاطمه کاظمی دانشیار گروه علوم باغبانی و مهندسی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری دانشجوی کارشناسی ارشد، مهندس جوزای به پایان رسیده و دیوارهای سبز احداث شده، طبق روش پیشنهادی احداث دیوار سبز، ثبت شده در اختراع به شماره ۸۷۰ هزار و ۱۱ اجرا شده است.

در یکی از این پروژه‌ها، این محققان برای اولین بار در کشت گیاهان پوششی و ترکیب آن‌ها با بسترهای کشت در دیوار سبز، ترکیبی را به دست آوردند که در آن دیوارهای سبز اجرا شده با حداقل مصرف کود، حداکثر کارآیی مصرف آب و بدون نیاز به سم در طی یک بازه زمانی بیش از یک سال مدیریت شده است.

در پروژه پژوهشی دوم، این محققان با استفاده از رویکرد کشاورزی شهری (Urban agriculture)، با تلفیق گیاه همیشه‎ بهار و کودهای ارگانیک، به فضاهای سبز چند منظوره‌ای دست یافتند که نه‌تنها هدف اصلی فضاهای سبز که دستیابی به نیازهای زیبایی‎شناسی و اجتماعی است را تأمین کرده، بلکه در بهبود تولید ترکیبات مؤثره و دارویی این گیاه در حضور برخی فلزات سنگین در آب و خاک در محدوده‌های شهری نیز مؤثر بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، همچنین نتایج این پروژه می‌تواند به توسعه کشاورزی خانگی به عنوان یک استارتاپ کمک کند. نظر به آلودگی به فلزات سنگین معمول رواناب‌ها و پساب‌ها، به‌عنوان منابع عمده آب نامتعارف در فضاهای سبز خصوصی و نیز فضاهای سبز آینده ایران، پروژه اخیر این چالش را در توسعه فضاهای سبز به‌خصوص با رویکرد کشاورزی شهری در شرایط محدودیت منابع آبی آینده ایران رفع کرده است.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

چهار + 1 =