خانهاخبارکاهش عمر چاه‌های آب در شهرستان نیشابور

کاهش عمر چاه‌های آب در شهرستان نیشابور

کاهش عمر چاه‌های آب در شهرستان نیشابور

کاهش عمر چاه‌های آب در شهرستان نیشابور

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی نیشابور گفت: در بخش زبرخان بیشترین افت سطح آب وجود دارد و باعث شده تا میانگین عمر ۱۱۷ حلقه چاه به ۱۰ سال برسد.

فرهاد ذوالجناحی در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: تابستان ۹۸ جزء سخت‌ترین تابستان‌های سال‌های اخیر بود. در بخش زبرخان بیشترین افت سطح آب وجود دارد و باعث شده تا میانگین عمر ۱۱۷ حلقه چاه به ده سال برسد. اگر بخواهیم جلوی کاهش عمر چاه‌هارا بگیریم باید سالیانه یا به عمق آن‌ها اضافه و یا جابه‌جایشان کنیم.

وی ادامه داد: اسحاق‌آباد کمترین مصرف آب را در روستاهای نیشابور دارد و روستای حشمتیه پر مصرف‌ترین آن‌هاست. درآمد اداره آب و فاضلاب روستایی حدود ۲۰ درصد افزایش داشته اما فروش انشعاب‌های اداره روند نزولی داشته است. از مجموع ۴۲۰ روستای شهرستان نیشابور، ۳۵۹ روستا تحت پوشش اداره هستند و بقیه یا خود گردان و یا غیر برخوردارند.

ذوالجناحی بیان کرد: در شش ماهه اول ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان انشعاب آب به فروش رسیده و به علاوه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی از سال قبل طلب اداره از مردم بوده، در مجموع ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان طلب اداره از مردم است که ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آن پرداخت گردیده و حدود۵۰۰ اشتراک در شش ماهه اول فروخته شده است.

وی اظهار کرد: حدود ۱۰ چاه غیرمجاز در ماه شناسایی می‌شوند. ۱۱روستا در شهرستان با تانکر تامین آب می‌شوند و حدود ۱۰ درصد مشترکین اداره آب و فاضلاب دو برابر حد معمول و مجاز مصرف آب دارند.

ذوالجناحی در رابطه با نحوه پرداخت قبوض و آب‌بها نیز افزود: در وهله اول اخطار برای مشترکین ارسال خواهد شد و پس از آن پیامک برای آن‌ها ارسال می‌شود. به دلیل کمبود تلفن همراه در روستاهای شهرستان نیشابور نمی‌توان به همه پیامک داد و ۱۰ درصد مشترکین از طریق پیامک مطلع اخطار می‌شوند.

او عنوان کرد: موارد خاصی که باید جمع‌آوری و قطع آب انجام شود با همکاری مراجع قضایی انجام خواهد شد. در سال قبل۱۵۰ انشعاب غیر مجاز شناسایی شدکه اکثر آن‌ها دامدار بودند.

وی در پایان گفت: قیمت فروش هر متر مکعب آب در شش ماهه اول سال ۶۹۷ تومان است؛ زمانی که مصرف در ماه از ۱۰۰ متر مکعب تجاوز می‌کند، قیمت هر متر مکعب به ۴ هزار تومان می‌رسد

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

هفده + 8 =