خانهاخبارمشکلات آبی زمینه ساز مهاجرت در شرق کشور است

مشکلات آبی زمینه ساز مهاجرت در شرق کشور است

مشکلات آبی زمینه ساز مهاجرت در شرق کشور است

استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به مشکل کم آبی و برداشت بی رویه از حوزه آب ریز در نهایت زمینه مهاجرت را به وجود می‌آورد

محمد مهدی روج الشریعه امروز (۲۸ فروردین ماه) در دهمین کنگره انجمن ژئوپلیتیک و همایش ملی جغرافیا و مناطق مرزی ایران اظهارکرد: برای تکرار الگوهای توسعه منطقه ای در استان باید همه جوانب در نظر گرفته شود.

وی افزود: تقسیمات سیاسی در شرق کشور واگرایی های بیشتری را ایجاد می‌کند که این مهم باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد .

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در برهه ای از زمان ۷۱ درصد کل منابع کشور صرف زیرساخت ها و تنها ۳۰ درصد در امور جاری هزینه میشد در حالی که امروزه شرایط متفاوت شده است.

مروج الشریعه با اشاره به اینکه نوع تقسیمات سیاسی در ژئوپلتیک نیاز به بازنگری دارد، اظهار کرد: سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی ظرفیت های بزرگی برای توسعه دارند.

وی بیان کرد: این سه استان ۱۰ میلیون نفر جمعیت، دو میلیون هکتار اراضی زیرکشت، ۱۱ میلیون تن محصولات زراعی و باغی و بیش از ۷۰۰۰ واحد صنعتی و معدنی دارند.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به شروع مطالعات شرق کشور از دهه ۶۰ ادامه داد: در مطالعات توسعه شرق کشور چگونگی حفاظت و نگهداری از سرمایه های زیرساختی مورد بررسی قرار داده شده است.

مروج الشریعه با اشاره به مشکل کم آبی در شرق کشور، افزود: با توجه به مشکل کم آبی و برداشت سالیانه یک میلیارد متر مکعب از حوزه آب ریز این موضوع در نهایت زمینه مهاجرت را به وجود می آورد.

وی با اشاره به مهاجرت حدود ۷۰۰۰ هزار نفر طی سال های ۹۰ تا ۹۵ از نهبندان گفت: ادامه این موضوع مباحث امنیتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در بحث عدم توسعه شرق کشور فرهیختگان باید این موضوع را مورد بررسی قرار داده و برای آن راهکار ارائه کنند.

منبع: ایسنا

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

11 + دوازده =