خانهاخباراز دیرباز آب دومین موضوع وقف در ایران بوده است

از دیرباز آب دومین موضوع وقف در ایران بوده است

از دیرباز آب دومین موضوع وقف در ایران بوده است

مدیرعامل جمعیت ناجیان آب در نشست وقف آب در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی گفت: وقف در ایران ریشه تاریخی دارد. بعد از وقف اماکن متبرکه، از دیرباز آب دومین موضوع وقف در ایران بوده است.

در این نشست که با حضور نمایندگان اداره کل اوقاف استان خراسان رضوی، سازمان مردم نهاد جمعیت ناجیان آب، شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی و مشهد و اعضای انجمن یاوران وقف برگزار شد، مهدی جمشیدی خاطرنشان ساخت: نخستین لوله کشی آب بر مبنای وقف در سطح کشور در شیراز و بیرجند صورت می گیرد که همچنان معتبر و پابرجا است.

جمشیدی افزود: در گذشته قنات ها و آب انبارها وقف می شدند و مسئولیت نگهداری و اداره و حراست آن بر عهده متولی و اهالی منطقه بوده است.

وی با اشاره به ضرورت احیای فرهنگ وقف در تامین نیاز آبی به ویژه در مناطق کم برخوردار تاکید کرد: باید اقداماتی که موجب ایجاد علاقه برای وقف آب می شود را شناسایی کرده و به کار بگیریم.

جمشیدی یادآور شد: هم اکنون برخی روستاهای حاشیه شهر مشهد که در همسایگی محدوده شهری قرار دارند از نظر تامین آب آشامیدنی سالم در وضعیت بحرانی هستند و نیاز آن ها حیاتی و فوری است. روستای همت آباد یک نمونه است که چند سال قبل یکی از خیرین مشهدی هزینه تهیه و نصب دستگاه تصفیه آب برای ساکنان روستا را بر عهده گرفت.

وی تصریح کرد: وقف قناورانه آب سالم راهکاری نوین و ضروری برای مناطقی است که به هر دلیلی مجبور به مهاجرت از زادگاه خود شده و در حاشیه کلانشهر مشهد سکنی گزیده اند. روستای شهرآباد نیز از جمله روستاهایی است که بررسی اولیه برای امکان اجرای طرح وقف فناورانه برای آن صورت گرفته است.

مدیرعامل جمعیت ناجیان آب در پایان اظهار داشت:شرکت های دانش بنیان با حمایت و پشتیبانی جمعیت ناجیان آب، انجمن یاوران وقف و دستگاه های اجرایی ذیربط قادر خواهند بود در قالب یک برنامه عملیاتی و با حمایت و مشارکت مردمی در این راه گام بردارد.

حجت الاسلام طباطبایی در ادامه این جلسه عنوان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان رضوی در سه محور کلیدی بقاع متبرکه، امور قرآنی و وقف فعالیت دارد که در حوزه وقف می تواند از ظرفیت واقفان و خیرین محترم در حوزه مسائل آب اقدام نماید.

مسئول مرکز مشاوره وقف اداره کل اوقاف یادآور شد: در عمل به وقف نامه ها، نیت واقفان اهمیت بسیار زیادی دارد و نمی توان از آن تخطی کرد. باید بررسی شود که وقف ها جنبه عام دارند یا خاص. در حال حاضر در میان وقف نامه های متعددی که در سطح شهرستان مشهد وجود دارد هیچ موردی شناسایی نشده است که بتوان از ظرفیت آن برای مسائل آب برای عموم بهره برد. با اقدامات فرهنگی و ترویجی می توان این بستر را فراهم کرد.

 

 

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
بدون نظر

پیام بگذارید

بیست − 15 =